hlášení pálení: https://paleni.izscr.cz

PREVENCE


Pozor na nedostatečně zamrzlé vodní plochy!

  • Jak si bezpečně počínat na ledu a co udělat, pokud už se přece jen do ledové vody proboříte.

  • Bezpečná síla ledu je minimálně 10 cm pro jednotlivce a 20 cm pro skupinu lidí. Led by měl mít namodralou barvu.

  • Uvědomte si, že tloušťka ledu není konstantní po celé ploše vodní hladiny, zeslabený led bývá zejména v místě přítoků, odtoků a také v místě nečistot, spadaného listí apod.

  • Zvýšené opatrnosti dbejte na ledové ploše pokryté sněhem nebo kalužemi,

  • Myslete i na to, že do ledu jsou často prosekány otvory nebo je zeslaben kvůli provzdušňování vody pro ryby. K těmto místům se vůbec nepřibližujte.

  • Nikdy nezůstávejte při bruslení a pohybu po ledě sami, zejména děti a mládež by měly vždy informovat rodiče o místě bruslení.

  • Pokud při vstupu nebo pohybu na ledě slyšíte praskání, vraťte se ihned na břeh. Případně si lehněte na led, rozložte tak svoji váhu a pokuste se doplazit na břeh. Pokud to není možné, zůstaňte ležet a snažte se přivolat pomoc.

Když se led proboří
Jestliže se i přes veškerou opatrnost propadnete do ledové vody, zachovejte klid. Snažte se dostat na hladinu, paže rozložte ze široka na led a neustálým kopáním nohama se snažte dostat co nejdál na led a plazením co nejkratší cestou na břeh. Pokud se led stále propadá, zvolte jiný postup. Vyhlédněte si nejkratší cestu ke břehu a začněte si cestu prolamovat rukama. Při pokusech dostat se na led, případně na břeh, moc dlouho neváhejte. Studená voda vás brzy vyčerpá a záchrana bude náročnější. 

Zpracoval: Fr. Knitl (preventista SDH Modletice)
Zdroj: HZS Karlovarského kraje; Foto: SDH Modletice 

Když zachraňujete
V každém případě ihned volejte na tísňové linky 112 nebo 150.

Pokud se propadne pod led někdo z vašeho okolí, nikdy se k danému místu nepřibližujte ve stoje, ale v kleče nebo

plazením. Na pomoc si vezměte hokejku, případně delší větev, bundu, opasek nebo lano.

Zachránce by se měl vždy jistit a dbát zvýšené opatrnosti, aby se z něho nestal zachraňovaný.

Zachráněného, kterého se vám podaří vytáhnout z vody, se snažte převléct do suchého oblečení a zajistit mu teplo.

Zachráněného nikdy nenechávejte bez dozoru.

Pokud při záchraně začne praskat led i pod vámi, ihned se vraťte na břeh a počkejte na hasiče.

Do příjezdu záchranářů se snažte se zachraňovaným co nejvíce komunikovat.



Začala topná sezóna - máte vyčištěný komín?

Nastal podzim a průměrné denní teploty klesly. Ve vyšších oblastech již padal první sníh. A my, aktivujeme své kotle a přitápíme si alespoň večer a po ránu, aby nám nebylo zima od nohou. Jak ale vypadají naše kotle a komíny po létě? Určitě by je měl před zprovozněním prohlédnout odborník, abychom si byli jisti, že topení v nadcházející topné sezóně bude bezpečné.

Přiznejme si upřímně, kdo z nás věří, že kominíci nosí štěstí? Přestože je praktická stránka této pověry již dávno zapomenuta, najde se velká skupina lidí, která když vidí kominíka, si minimálně sáhne na knoflík - "co kdyby?".

A proč vlastně kominíci nosí štěstí? Traduje se, že když se už v počátcích řemesla objevil kominík ve vesnici, znamenalo to pro ni štěstí. Od nevyčištěných komínů vždy vznikalo hodně požárů, a to zejména kvůli sazím. Zvláště ty z tuhých paliv, jako je například dřevo, jsou vysoce hořlavé a pak je k požáru jen krůček. Navíc dobře vymetený komín a táhnoucí kamna opravdu přináší pohodu a klid do domácnosti. Když kamna dobře netáhnou, je ohroženo teplo domova, vaření, pečení a když přijde kominík a pročistí komín, v kamnech začne praskat dříví a doma zavládne spokojenost.

I když dnes již k topení spíše než tuhá paliva používáme plyn, jídlo ohříváme v mikrovlnné troubě a to, že máme na domě komín, už skoro ani nevnímáme, hasiči by tuto domněnku rychle vyvrátili.

Co dělat, když začne v komíně hořet?

Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.

Jak podchytit požár včas?

Základem požární bezpečnosti je dodržování bezpečnostních pravidel a opatření, které omezují riziko vzniku požáru v domácnostech. Každý vlastník objektu by měl pečovat o řádný technický stav stavby a jejich technických zařízení. Ke včasnému zjištění vzniklého požáru je dobré si domácnost vybavit autonomními hlásiči požáru a detektory plynu. K dnes již nezbytným pomůckám domácností patří prostředky pro hašení, jako jsou přenosné hasicí přístroje a spreje.

Jak často kontrolovat a čistit komín?

Minimálně jednou do roka by ale měl komín prohlédnout kominík.

Kontrolu, čištění a příp. revizi spalinové cesty by měla provádět odborně způsobilá osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví. Kontrolou spalinové cesty se rozumí posouzení konstrukčního provedení spalinové cesty včetně připojení spotřebiče paliv, posouzení provozuschopnosti komína, posouzení přístupu ke komínu, posouzení stavebně technického stavu spalinové cesty a zajištění požární bezpečnosti stavby.

Čištěním spalinové cesty se provádí odstraňováním pevných usazenin ve spalinové cestě. Pokud není možné dehtové usazeniny odstranit z průduchů jinak, tak se smí použít způsob tzv. vypalování komína. Tuto činnost provádí pouze držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví a činnost je nutné nejméně 5 pracovních dnů před zahájením nahlásit příslušného HZS kraje.

Co mohu zkontrolovat sám?

  • Je kouřovod řádně upevněn?

.Není spotřebič nebo kouřovod propálený?

  • Fungují uzávěry komínových dvířek?
  • Jsou funkční přívodní šňůry a zásuvky u kotle?
  • Je dimenzování pojistek v případě elektrických spotřebičů dostatečné?
  • Je komín celistvý, neprodyšný, bez spár a omítnutý?
  • Je zařízení domácnosti v dostatečném odstupu od tepelného zdroje, příp. je použita tepelná a nehořlavá izolace?

Přezvatý článek zpracoval: F. Knitl, preventista SDH Modletice.

(zdroj: prevence HZS ČR).

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky